عمل جراحی زیبایی بینی | دکتر ساریخانی
عمل جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی

ارسال شده در توسط ادمین

عمل جراحی زیبایی بینی برای زیبا کردن و کوچک کردن بینی غضروفی و گوشتی به کار می رود و هر ساله هزاران نفر برای تغییر شکل بینی شان به اتاق عمل می روند تا شکل آن را به مدلی که در نظر دارند تغییر دهند. چگونگی کوچک کردن بینی بستگی به روش کار جراح دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد. سن عمل جراحی زیبایی کوچک کردن بینی در زنان و مردان کمی متفاوت بوده، ولی همه تقریباً می توانند در 20 سالگی اقدام به این عمل نمایند. قیمت این عمل بستگی به شکل بینی مانند جراحی زیبایی بینی گوشتی و مدلی که در نظر دارید بطور مثال جراحی بینی عروسکی، متفاوت و برای هر فرد منحصر به فرد است.

جراحی کوچک کردن بینی یا جراحی تغییر شکل بینی (رینوپلاستی)، یکی از رایج ترین عمل های جراحی پلاستیک است. جراحی بینی می تواند اندازه بینی را کوچک کند، ظاهر سر یا پل بینی را اصلاح کند، سوراخ بینی را کوچک کند، یا زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهد. علاوه بر این از طریق جراحی بینی می­توان نواقص بطور مثال جراحی پولیپ بینی یا آسیب های مادرزادی بطور مثالجراحی رفع قوز و عمل درمان انحراف بینی را اصلاح کرد یا وجود برخی مشکلات در تنفس را درمان نمود.

اگر شما به جراحی کوچک کردن بینی فکر می کنید، این اطلاعات می تواند درک مناسبی از این روش درمانی در اختیار شما قرار دهد و شما می توانید متوجه شوید چه زمان جراحی بینی می تواند سودمند باشد، چگونه جراحی بینی انجام می شود، و چه نتایجی را می توان از جراحی بینی انتظار داشت. به هر حال این مطالب نمی تواند تمام سوالات شما را جواب دهد، زیرا بسیاری از جواب های مورد نیاز شما بستگی به شرایط منحصر به فرد بیمار و جراح دارد. به همین دلیل سعی کنید از جراح بینی خود درباره مطالبی که از آنها اطلاع و درک مناسب ندارید، سوال کنید، مخصوصا اگر می خواهید عمل جراحی ترمیمی بینی را انجام دهید.

جراحی بینی برای چه کسانی مناسب است ؟

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) می تواند ظاهر فرد و اعتماد به نفس وی را افزایش دهد، اما الزاماً نمی تواند ظاهر شما را به ظاهر ایده آل مورد نظرتان تغییر دهد یا باعث شود دیگران با شما رفتار و برخورد متفاوت داشته باشند. قبل از تصمیم گیری درباره عمل جراحی، به دقت به انتظارات خود فکر کنید و در این رابطه با پزشک متخصص جراحی بینی صحبت کنید.

بهترین گزینه ها برای جراحی زیبایی بینی افرادی هستند که به دنبال بهبود ظاهر خود هستند و انتظارات ایده آل از نتایج حاصل از عمل جراحی ندارند. اگر شما از نظر فیزیکی سالم و از نظر روانی با ثبات هستید و انتظارات واقع بینانه از جراحی بینی دارید، احتمالاً می توانید یک گزینه مناسب برای استفاده از این روش درمانی باشید.

جراحی بینی می تواند به منظور دستیابی به اهداف زیبایی یا اهداف تجدید ساختار بینی همچون رفع نواقص مادرزادی یا مشکلات تنفسی مثل پولیپ بینی در افراد مختلف انجام شود. سن فرد نیز می­تواند یک عامل تاثیرگذار در این رابطه باشد. بسیاری از جراحان ترجیح می دهند عمل جراحی بینی را بر روی نوجوانان انجام ندهند تا زمانی که آنها به سنی برسند که فرآیند رشد بینی کامل شود و این موضوع معمولاً بین 14یا 15سالگی برای دخترها و کمی دیرتر برای پسرها اتفاق می افتد. علاوه بر این هنگام انتخاب این عمل برای نوجوانان باید احساسات و شرایط اجتماعی آنها نیز مورد توجه قرار گیرد تا به این ترتیب مطمئن شویم جراحی بینی دقیقاً چیزی است که خود فرد و نه والدین وی به دنبال انجام آن هستند.


مراحل انجام جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

ایجاد ارتباط مناسب بین شما و پزشک یک عامل اساسی و تاثیرگذار در انجام عمل جراحی بینی به صورت موفقیت آمیز است. در مشاوره اولیه، جراح از شما می­خواهد ظاهر مورد نظر خود پس از انجام عمل جراحی بینی را به وی نشان دهید. همچنین جراح ساختار بینی و صورت شما را ارزیابی می کند و اقداماتی را قبل از عمل جراحی بینی انجام می دهد و به شما درباره احتمالات ممکن در نتیجه عمل جراحی اطلاعات لازم را ارائه می کند. متخصص همچنین به شما درباره عامل هایی توضیح می دهد که می تواند بر روش درمانی و نتایج حاصل از آن تاثیر گذارد. این عوامل شامل ساختار استخوان ها و غضروف های بینی، ظاهر بینی، ضخامت پوست، سن، و سطح انتظارات شما است.

در مرحله ی بعدی جراح همچنین با شما درباره تکنیک های جراحی و روش بی هوشی مورد استفاده، نوع ابزار استفاده شده برای انجام جراحی، خطرات و هزینه های مربوط به عمل، و نیز انتخاب های احتمالی که شما می توانید داشته باشید، صحبت می کند. اکثر بیمه های خدمات درمانی هزینه های انجام عمل جراحی زیبایی را پوشش نمی دهند. به هر حال، اگر شما عمل جراحی بینی را برای اهداف تجدید ساختار بینی و درمان مشکلات تنفسی انجام می دهید یا به دنبال رفع نواقص مربوط به عملکرد بینی خود هستید، ممکن است بیمه های خدمات درمانی هزینه این نوع از عمل های جراحی را پوشش دهند. در نتیجه برای اطمینان از این موضوع بهتر است با شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه خود مشورت کنید و اطلاعات لازم را در این رابطه از کارشناسان شرکت دریافت کنید.

مطمئن شوید با جراح خود درباره همه ی مراحل عمل جراحی قبلی احتمالی بر روی بینی یا یک صدمه وارد شده به آن صحبت کنید، حتی اگر این موضوع مربوط به سال های بسیار دور در گذشته باشد. شما همچنین باید با جراح خود درباره وجود هرگونه آلرژی یا مشکلات تنفسی یا حساسیت به داروهای خاص، مصرف ویتامین ها و داروهای ضد افسردگی و یا سیگار کشیدن صحبت کنید. درباره پرسیدن سوالات خود از دکتر تردید نداشته باشید و بطور خاص درباره سطح انتظارات و نگرانی های خود درباره نتایج حاصل از عمل جراحی صحبت کنید.

آماده شدن برای انجام عمل جراحی

جراح به منظور آماده شدن برای انجام عمل جراحی به شما دستورالعمل هایی می دهد که شامل راهنمایی های لازم درباره خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن، استفاده یا اجتناب از ویتامین ها و داروهای خاص، و شستشوی صورت است. با دنبال کردن دقیق این دستورالعمل ها شما می توانید یک عمل جراحی راحت و به نسبت بی خطر داشته باشید. در طول مدت آماده شدن برای عمل جراحی، مطمئن شوید افرادی هستند که بتوانند پس از انجام عمل جراحی شما را به منزل برسانند و در چند روز اول پس از عمل در صورت نیاز به شما کمک کنند.

محل انجام عمل

عمل جراحی ممکن است در یک مطب تجهیز شده برای عمل جراحی، یک مرکز جراحی سرپایی، یا یک بیمارستان انجام شود. این نوع از عمل معمولاً در مراکز جراحی سر پایی انجام می شود تا به این ترتیب هزینه عمل جراحی به نسبت کاهش پیدا کرده و بیمار راحتی بیشتری داشته باشد. استفاده از روش های پیچیده در انجام عمل جراحی ممکن است نیاز به بستری بیمار برای یک دوره زمانی کوتاه داشته باشد.

انواع روش های بی هوشی

عمل جراحی بینی می تواند تحت بی هوشی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام شود و انتخاب نوع روش بی هوشی بستگی به حجم عمل جراحی و ترجیح شما و جراحتان داشته باشد. در بی هوشی موضعی، معمولاً از یک داروی بی حسی استفاده می شود که از طریق آن بینی و ناحیه اطراف آن بی حس می شود. در این حالت شما در طول انجام عمل جراحی بیدار هستید، اما آرام بوده و احساس درد نمی کنید. در بی هوشی عمومی، شما در طول انجام عمل جراحی به خواب می روید.

نحوه و روش

عمل زیبایی بینی استخوانی و گوشتی معمولاً یک یا دو ساعت طول می کشد، هر چند انجام عمل های جراحی پیچیده تر ممکن است به زمان بیشتر نیاز داشته باشد. در طول عمل جراحی پوست بینی شما از چارچوب استخوان و غضروف زیر آن جدا می شود و سپس بینی دستکاری شده تا ظاهر دلخواه بیمار را پیدا کند. ماهیت دستکاری انجام شده بر روی بینی در این حالت بستگی به نوع مشکل و تکنیک انتخابی جراح دارد. در نهایت، پوست برداشته شده از روی بینی روی چارچوب جدید بینی کشیده می شود.

بسیاری از جراحی های بینی از داخل بینی انجام می شوند و برش های لازم برای آن از داخل سوراخ بینی صورت می گیرد همچنین جراح می تواند از روش عمل بینی با لیزر نیز استفاده کند. در مواردی که از روش جراحی «باز» به خصوص در جراحی های پیشرفته استفاده می شود، نیاز به ایجاد یک شکاف کوچک در ستونک بینی یعنی بافت انعطاف پذیر عمودی که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند، وجود دارد. هنگامی که عمل جراحی کامل شد، از یک اسپلینت برای حفظ ظاهر جدید بینی استفاده می شود. علاوه بر این ممکن است از اسپلینت های پلاستیکی نرم یا فیتیله های مخصوص داخل سوراخ بینی استفاده شود تا به این ترتیب بتوان وضعیت تیغه بینی یعنی دیواره بین سوراخ های بینی را تثبیت و محکم کرد.
 

عوارض عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

هنگامی که عمل جراحی کوچک کردن بینی توسط یک جراح پلاستیک با تجربه انجام شود، عوارض عمل جراحی معمولاً ناچیز و در سطح حداقل قرار دارد. با این وجود، در این رابطه همراه احتمال مشاهده عوارض مشخص مثل عفونت، خون ریزی بینی، یا واکنش به بیهوشی وجود دارد. شما میتوانید با دنبال کردن دستورالعمل‌های جراح قبل و بعد از انجام عمل جراحی خطر ایجاد عوارض و مضرات جراحی بینی احتمالی را کاهش دهید.

پس از انجام عمل جراحی، ممکن است مویرگ های پاره شده در نتیجه عمل جراحی به صورت نقاط قرمز رنگ کوچک در سطح پوست مشاهده شوند. این عارضه معمولاً بی اهمیت است، اما می­تواند ماندگار باشد. در مورد برش های انجام شده بر روی پوست بینی، در صورتی که جراحی بینی از داخل انجام می شود، هیچ اثری از بریدگی پس از انجام عمل قابل مشاهده نیست. همچنین در زمانی که از تکنیک «باز» برای جراحی بینی استفاده می شود یا زمانی که یک روش درمانی به نام تنگ کردن سوراخ بینی اجرا می شود، برش های کوچک بر روی پایه بینی ایجاد می شود که معمولاً این برش ها نیز قابل مشاهده نیستند.

در حدود یک دهم موارد عمل جراحی، انجام یک جراحی ثانویه برای اصلاح برخی از موارد اشکال باقیمانده پس از انجام عمل، لازم و ضروری است. ایجاد این شرایط غیر قابل پیش بینی است و حتی ممکن است برای بیمارانی اتفاق بیفتد که توسط با تجربه ترین جراحان عمل می شوند. به هر حال، عمل جراحی اصلاحی در این حالت بی اهمیت و معمولاً ساده است.

اقدامات لازم پس از انجام عمل جراحی

پس از انجام عمل جراحی و بطور خاص در طول بیست و چهار ساعت پس از عمل شما احساس ورم در بینی و صورت خود دارید، ممکن است در ناحیه دماغ درد داشته باشید یا کمی سردرد احساس کنید. شما می توانید هر گونه ناراحتی احتمالی را با داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح تسکین دهید. در اولین روز پس از عمل جراحی سعی کنید در حالت خواب سر خود را رو به بالا نگه دارید (به استثنای زمانی که می خواهید حمام کنید).

شما ممکن است متوجه شوید که ورم کردگی و کبودی اطراف چشم هایتان در ابتدا افزایش پیدا می کند و در طول دو یا سه روز پس از انجام عمل جراحی به بیشترین مقدار می رسد. برای التیام این ورم یا کبودی از کمپرس آب سرد استفاده کنید تا به این ترتیب احساس شما کمی بهتر شود. در هر حالت، در این مرحله احساس شما بسیار بهتر از ظاهر شما خواهد بود. اکثر بخش ورم کرده و کبود صورت باید ظرف مدت دو یا سه هفته ناپدید شود (به هر حال، بخشی از ناحیه ورم کرده که برای دیگران قابل توجه نیست، اما برای شما و جراحتان اهمیت دارد، ممکن است برای چندین ماه پس از عمل جراحی باقی بماند).

کمی خونریزی در چند روز اول پس از انجام عمل جراحی عادی است و شما ممکن است برای چند هفته مقداری احساس خفگی وگرفتگی بینی بعد از عمل جراحی را داشته باشید. جراح احتمالاً از شما می خواهد برای یک هفته یا بیشتر هوا را با فشار از بینی خود خارج نکنید، تا زمانی که بافت جراحی شده در بینی التیام پیدا کند. اگر شما از فیتیله بینی استفاده می کنید، می توانید آن را ظرف مدت چند روز از بینی خود خارج کرده و احساس بسیار بهتری داشته باشید. در پایان یک یا دو هفته معمولاً تمام پوشش های حفاظتی، ابزارها، اسپلینت­ ها و بخیه های موجود در بینی باید از بینی بیمار خارج شوند.

بازگشت به وضعیت عادی

اکثر بیمارانی که بر روی آنها عمل جراحی انجام می شود پس از دو روز استراحت حالت عادی خود را به دست می آورند و قادر خواهند بود پس از یک هفته یا بیشتر به مدرسه یا محل کار خود مراجعه کنند. به هر حال، ممکن است بازیابی کامل سلامتی به چند هفته زمان نیاز باشد.

جراح احتمالاً دستورالعمل های خاص برای مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی و بازگشت به فعالیت های عادی به شما پس از عمل جراحی بینی می دهد. این دستورالعمل ها می تواند شامل موارد زیر باشد: اجتناب از فعالیت های شدید (دویدن، شنا کردن، تمرین های کششی، روابط جنسی یا هر فعالیت دیگری که فشار خون شما را بالا ببرد) برای دو تا سه هفته، اجتناب از گرم کردن یا خاراندن یا در معرض آفتاب قرار دادن بینی برای هشت هفته، و نیز شستشوی آرام صورت و مو یا مراقبت در هنگام استفاده از لوازم آرایشی. شما می توانید از لنز چشمی تا زمانی که احساس راحتی می کنید استفاده کنید، اما استفاده از عینک در این زمان می تواند برای شما مشکلات خاص به همراه داشته باشد. هنگامی که اسپلینت از بینی خارج شد، شما مجبورید برای شش یا هفت هفته از چسب بر روی بینی یا گونه استفاده کنید تا زمانی که بافت بینی شما کاملاً درمان شده و ترمیم شود.

جراح احتمالاً به شما توصیه می کند ملاقات های منظم با وی در طول چند ماه پس از انجام عمل جراحی داشته باشید تا به این ترتیب بتوان پیشرفت درمان بینی شما را بطور دقیق دنبال کرد. اگر شما با هر گونه علائم غیر عادی بین ملاقات ها مواجه شدید یا درباره کارهایی که می توانید و نمی توانید انجام دهید سوال و ابهام داشتید، در مورد تماس گرفتن با دکتر خود تردید نداشته باشید.

نتایج عمل و ظاهر جدید شما

در روزهای پس از انجام عمل جراحی زیبایی کوچک کردن بینی، هنگامی که صورت شما کبود و باد کرده است، بهتر است هدف خود برای داشتن ظاهر بهتر را فراموش کنید. در این زمان معمولاً بسیاری از بیماران احساس افسردگی می کنند و این موضوع کاملاً عادی و قابل درک است. استراحت کافی به شما اطمینان می دهد از این مرحله به خوبی عبور می کنید. روز به روز، بینی شما ظاهر بهتری پیدا می کند و احساس شما بهتر می شود. در طول یک یا دو هفته، شما دیگر ظاهر بعد از انجام عمل جراحی خود را نخواهید داشت. هنوز، درمان کامل به آهستگی پیش می رود و یک فرآیند تدریجی است، دقت داشته باشید در این زمان باید نحوه چسب زدن بینی به درستی انجام گیرد. برخی از نقاط ورم کرده به خصوص در ناحیه نوک بینی ممکن است به ماه ها زمان برای بهبود نیاز داشته باشند. بنابراین نتایج نهایی حاصل از عمل جراحی بینی ممکن است برای یک سال یا بیشتر مشخص نباشند.

در میان مدت، شما ممکن است با برخی واکنش های غیر قابل انتظار از طرف خانواده و دوستان خود مواجه شوید. آنها ممکن است به شما بگویند تفاوت زیادی در بینی شما پس از عمل جراحی مشاهده نمی کنند. همچنین آنها ممکن است رفتار بی تفاوت نسبت به شما داشته باشند، به خصوص اگر شما چیزی را تغییر داده باشید که از دید خانواده یک خصلت یا ویژگی فامیلی یا نژادی باشد. اگر این شرایط برای شما وجود داشت، سعی کنید به خاطر بیاورید که چرا تصمیم گرفتید عمل جراحی بر روی بینی خود انجام دهید. اگر شما با انجام عمل به اهداف خود رسیده اید، آنگاه می توان گفت عمل جراحی بر روی بینی شما موفقیت آمیز بوده است و دیگر نیازی به نگرانی درباره سایر مسائل نیست.

تقریباً عمل جراحی کوچک کردن بینی یک عمل سرپایی بوده و نیاز به بستری شدن طولانی مدت ندارد. زیبایی بینی پس از عمل معمولاً تا یکسال مشخص نیست و این در حالی است که پس از یکسال می توان به نتایج نهایی دست یافت. جراحی بینی می تواند برای شما اعتماد به نفس و زیبایی بیشتری به ارمغان بیاورد. همواره سعی کنید برای اقدام به عمل بهترین جراح بینی را انتخاب کنید.

امتیاز دهی به مطلب
    نظرات (0)
    ارسال نظر